-
-
-
-

Napište nám i Váš dotaz

Zde můžete psát a sdílet své příběhy, postřehy, dotazy, názory, zkušenosti i vřelá slova.

18.11.2014
Jana
Jak mohu získat kompenzační pomůcku?
Některé kompenzační pomůcky lze zakoupit v běžných obchodech na vlastní náklady (např. příbor, protiskluzové podložky, madla apod.), jiné jsou dostupné pouze ve specializovaných kamenných či internetových prodejnách. Tyto pomůcky mohou být plně nebo částečně hrazeny zdravotní pojišťovnou (v tom případě je třeba doporučení od praktického či odborného lékaře formou poukazu). Další možností financování pomůcky je požádat o příspěvek sociálního odbor konkrétní městské části či nadace. Přesné informace o druhu pomůcky a výši úhrady získáte u prodejců kompenzačních pomůcek (např. DMA Praha, Otto Bock, Ortoservis aj.) nebo v číselníku VZP, který je volně ke stažení na internetových stránkách této pojišťovny.
18.11.2014
Martin
Jak mám postupovat, abych získal invalidní vozík?
Rozhodnutí o vhodné kompenzační pomůcce je vždy v kompetenci ošetřujícího lékaře. V případě mechanických a elektrických vozíků to může být pouze lékař specialista - rehabilitační lékař, ortoped, neurolog, případně internista. Lékař konkrétní pomůcku předepíše na „Poukaz na léčebnou a ortopedickou pomůcku“. U mechanických i elektrických vozíků podléhá úhrada z veřejného zdravotního pojištění ještě schválení revizním lékařem. V případě drahých kompenzačních pomůcek (vozíky, zvedáky atp.), Vám revizní lékař může schválit tzv. repasovanou pomůcku (tedy již používanou). Pomůcku si pak můžete vyzvednout ve zdravotnických potřebách a v případě větších pomůcek, je vhodné obrátit se přímo na dodavatele, který za případný doplatek zajistí dopravu i montáž. Vzhledem ke skutečnosti, že na předepsání pomůcky máte nárok jen jednou za určitou dobu a výměna je možná jen ve výjimečných případech, je potřeba jejímu výběru věnovat maximální pozornost. Pomůcku byste si měli předem vyzkoušet (prodejna zdravotnických potřeb, dodavatel atp.) a zkonzultovat její případné individuální úpravy. Mezi firmy, které se zabývají invalidními vozíky patří DMA, Ottobocj, Ortoservis aj.
18.11.2014
Petr
Kdo je součástí rehabilitačního týmu a jaká je jejich role?
Rehabilitační tým je složen z lékaře (rehabilitační, neurolog) a odborníků z oboru ergoterapie, fyzioterapie, logopedie, psychologie, psychoterapie, sociální práce a pracovní rehabilitace. Pomocí individuálních i skupinových terapií jsou připraveni Vám pomoci s vyrovnáním se s následky poškození mozku jako je omezení hybnosti, soběstačnosti, porucha jemné motoriky, řeči či rozumových dovedností a nutnost používání kompenzačních pomůcek. Dále se jejich pomoc zaměřuje také na zvládání nároků běžného, ale i pracovního dne. V případě nepříznivé sociální situace Vám specializovaní odborníci mohou pomoci ve vyhledání různých řešení a přispět tak ke zlepšení Vaší kvality života. Fungující rehabilitační tým je základním předpokladem pro poskytování kvalitních služeb ve zdravotnictví. To, jak spolu členové týmu spolupracují, má vliv jak na personál, tak na klienty/ pacienty a jejich rodinné příslušníky.
18.11.2014
Iveta
Jaké jsou možnosti následné péče pro osoby po CMP?
Rehabilitace po CMP a jiném poškození mozku je velice důležitá. Měla by být zahájena co nejdříve po překonání kritického stavu, tzn. už na lůžku v rámci zdravotních možností pacienta. Důležitou roli pak hraje multidisciplinární tým a aktivní přístup každého pacienta a rodiny. Není-li rehabilitace zahájena bezprostředně po poškození mozku, má smysl se jí začít věnovat i s časovým odstupem - nikdy není pozdě, avšak pokroky jsou pomalejší. V České republice existuje mnoho specializovaných pracovišť zabývajících se nejen léčebnou rehabilitací, ale zároveň i sociální a pracovní rehabilitací, která pro lidi v produktivním věku hraje velmi důležitou roli v životě. V Praze se rehabilitací po poškození mozku věnuje například Rehabilitační klinika Malvazinky na Praze 5, Klinika rehabilitačního lékařství na Albertově, Rehabilitační oddělení FN Motol, Centrum odborné péče pro osoby po CMP - ERGOaktiv a další. Pokud potřebujete více informací týkajících se konkrétního místa, neváhejte a obraťte se na nás.
24.04.2013
Jan Novák
Chcete se zeptat?
Zde máte možnost.